Wprowadzenie

Przed kilkunastu laty specjaliści z dziedziny elektroniki i automatyki zastanawiali się jak mogliby dzięki swojej wiedzy sprawić, by ludziom mieszkało się wygodniej i bezpieczniej. Za cel stawiali sobie znalezienie takiego rozwiązania, aby domy, w których mieszkamy służyły nam - mieszkańcom, a nie odwrotnie mieszkańcy jemu. Pragnęli by taki dom był energooszczędny, przyjazny dla środowiska, bezpieczny zarówno wtedy, gdy lokatorzy w nim przebywają, jak również kiedy przebywają w pracy, u znajomych czy też na urlopie. Rzetelne prace przyniosły sukces w postaci narodzin systemu inteligentnego domu.

Inteligentny dom - tak mówi się o budynkach, które dzięki zintegrowanym systemom potrafią za mieszkańca zrobić praktycznie wszystko. Nie musi on pamiętać o wyłączeniu ekspresu do kawy, regulacji temperatury czy odsłanianiu żaluzji. Wystarczy kilka przycisków w ścianie, bezprzewodowy pilot lub też komenda, a wszystko zrobi się samo.

Wychodząc z domu nie ma potrzeby już dłużej zamartwiać się czy wszystkie światła zostały wyłączone, czy woda w kranach jest zakręcona i czy gaz się nie ulatnia. Zastosowanie inteligentnego zamka do drzwi wejściowych pozwala na skonfigurowanie systemu tak, że w momencie przekręcenia klucza światła same się wyłączą, a dopływ mediów automatycznie zostanie odcięty. Dodatkowo uruchomi się system alarmowy, a każda próba nieautoryzowanego wtargnięcia spowoduje wysłanie powiadomienia do odpowiednich służb ochrony mienia oraz na nasz telefon komórkowy.

Będąc na wymarzonym urlopie nie musimy obawiać się złodziei, dla których pusty dom staje się kuszącym kąskiem. Inteligentny symulator obecności spowoduje, iż dom nauczy się funkcji używanych przez nas i będzie je powtarzał po opuszczeniu przez nas domu. Dzięki zastosowaniu funkcji nauki nawyków mieszkańców, nie musimy niepokoić się że sekwencje sterowania będą powtarzalne, przez co złodziej mógłby domyśleć się, że zastosowana jest automatyka. Ponadto w każdej chwili z dowolnego miejsca za pomocą komputera możemy sprawdzić co się dzieje w naszym domu, czy wszystko działa poprawnie. Ponadto możemy przykładowo przez internet podlać ogródek, załączyć fontannę, pogasić lub zapalić światła.

Kiedy powrócimy do naszego domku, nie ma obawy, że przywita nas chłodem. Dzięki wykorzystaniu specjalnych modułów, korzystając z telefonu komórkowego, możemy podwyższyć temperaturę w rezydencji. Kiedy przekroczymy progi drzwi wejściowych dom przywita nas miłą melodią wybraną z odtwarzacza CD lub spowoduje włączenie telewizora na ulubiony program. Dodatkowo przy użyciu jednego klawisza przystosuje oświetlenie w pomieszczeniu właśnie do oglądania telewizji. Możliwe albowiem jest zaprogramowanie świetlnych scen, w których to nastrój tworzony przez światło jest dopasowywany do konkretnych wymagań użytkownika, innego bowiem oświetlenia potrzebujemy do czytania lektury, słuchania muzyki, przyjmowania gości czy też romantycznej kolacji.

Poranki również mogą być dla nas łatwiejsze i przyjemniejsze. Powszechnie wiadomym jest, iż dla niektórych z nas pobudka to jeden z najtrudniejszych momentów w ciągu dnia. Zaspani zwlekamy się z łóżka, niemal po omacku docieramy pod prysznic, po czym - dygocąc z zimna - wędrujemy do kuchni, by zaparzyć kawę. Gdy ta po kilku szalenie długich minutach jest gotowa, pijemy ją bez mleka, które to właśnie się skończyło.

Tego scenariusza da się uniknąć, nawet jeśli nie potrafimy zawczasu zaplanować zakupów, ani - ze względu na nienormowany czas pracy - zapanować nad piecem c.o. Dzięki technice, która coraz śmielej wkracza do naszych domów, wpięte do sieci urządzenia stają się bardziej inteligentne, potrafią wykonać większość uciążliwych zadań, zanim na dobre otworzymy oczy.

Budzik powiadomi system grzewczy, o której godzinie zamierzamy wstać. Ten zaś odpowiednio wcześniej podgrzeje wodę do kąpieli. Gdy zegar zacznie dzwonić, automatycznie odsłonią się żaluzje lub rolety, czujniki określą doświetlenie wnętrza przez wpadające przez okno światło dzienne i dostosują do niego oświetlenie.

Ekspres do kawy włączy się i zaparzy ściśle określoną porcję napoju. Wprawdzie mleko będziemy musieli dolać samodzielnie, ale dom postara się by go nie zabrakło. Zatroszczy się o to lodówka, która będzie kontrolowała zawartość swoich półek i dbała o właściwy poziom zapasów. Tak inteligentne urządzenie nie dopuści, by ilość mleka spadła poniżej poziomu „krytycznego”, a w przypadku gdy w nocy dokonamy nagłego spustoszenia wśród zgromadzonej żywności, zamówi przez internet w najbliższym sklepie dostawę odpowiednich produktów.

Wszystko to brzmi nieco abstrakcyjnie. A więc jest to fantazja ? Nic podobnego. Takie domy już istnieją. W Japonii, USA, Niemczech ... Zawitały również do Polski.

Europejscy producenci nowoczesnej techniki elektroinstalacyjnej wprowadzili innowacyjne rozwiązania, które nie tylko wychodzą naprzeciw aktualnym oczekiwaniom klientów, ale zdecydowanie wybiegają w przyszłość. Do takich rozwiązań należy system EIB czyli European Instalation Bus (Europejska Magistrala Instalacyjna). Inteligentna technika instalacyjna przy wykorzystaniu elementów EIB jest systemem łączącym wspólną magistralą różne urządzenia wchodzące w skład instalacji budynku.

System ten jest bezpośrednią konsekwencją rozwoju techniki cyfrowej, której produkty musiały również trafić do instalacji elektrycznych. W systemie EIB wszystkie systemy: alarmowy, klimatyzacji, ogrzewania, wentylacji, sterowania oświetleniem, roletami, żaluzjami, markizami są zintegrowane.
Integracja tych systemów pokazała, że możliwe jest efektywne zarządzanie zasobami budynku podwyższając jego bezpieczeństwo i zapewniając wysoki komfort jego użytkownikom. Nie wolno zapominać, iż idea inteligentnego budynku nie jest jedynie wytworem ludzkiej wyobraźni oderwanym od rzeczywistości, ale stanowi ona odbicie dążeń i możliwości jakimi obecnie dysponuje światowa nauka i technika.

Wraz z wdrażaniem nowych technologii i zmianą wymagań użytkowników, rola i funkcje budynków ulegają ciągłej modyfikacji, dostosowując się do zmieniającej rzeczywistości.

Kiedyś pewne novum stanowiły telefony komórkowe, a zastosowanie wspomagania kierownicy czy też elektrycznie opuszczanych szyb w naszych samochodach było niczym innym jak kolejnym „cudem” stale rozwijającej się technologii. Dziś niektórzy z nas nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez telefonu komórkowego, a wspomaganie kierownicy, elektrycznie opuszczane szyby są niczym innym jak podstawowym wyposażeniem nowych samochodów. Nie bójmy się postępu technicznego. Nikt z nas nie wie do końca czego będzie potrzebował za kilka lat w swoim domu, jednakże z systemem EIB jesteśmy przygotowani na wszelakie zmiany, wynikające z ciągłego i szybkiego rozwoju techniki pozwalającego zastosować innowacyjne rozwiązania w obszarze naszego życia codziennego, czyli w naszych własnych domach, mieszkaniach.
Pamiętajmy, iż to co wczoraj było czymś całkiem nowym i niedostępnym, za jakiś okres czasu staje się powszechnie stosowanym standardem.

Inteligentny dom sprawdził się w praktyce i jesteśmy skazani na tego typu rozwiązania !